arama

Androjen Kelimesi Nedir ve Ne işe Yarar ?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Kadınol

Yeni Vücut Trendi; Androjen Sene olmuş 2018… Eh herhalde 40’lı yıllarda olduğu gibi yemeğin salçalısı – kadının kalçalısı popülaritesi hakim olmayacaktı öyle değil mi?  Elbette her 15 – 20 senede bir  tüm trendlerde olduğu gibi vücut formlarının da  yenilendiğini biliyoruz. İşte şimdilerde ne kum saati, ne de sıfır beden… Her kesin sahip olmak istediği basic vücut formu; androjen…

Neden Androjen Formu Vücut Moda?

Androjen vücut tipi şimdilerde çok popüler çünkü yaşadığımız dönemde kadını – erkeği herkes bir spor salonundan bir diğerine koşuyor neredeyse. Eh hal böyle olunca da androjenlik bulaşıcı oldu ve yağdan arınmış sportif kaslı vücutlar dönemimizin aranan kanına dönüştü.

Androjen Vücut Nasıl Olur?

Yüzücülerin sahip olduğu geniş omuzlar, kalınca bir bel, düz kaslı bir karın, aşırılıksız göğüs ve kalçalar, hafif kaslı kollar= hafif maskulenliğe yönelen bir kadın vücudu çağımızın aranan ve popüler olan vücut formuna dönüşmüş durumda. Yani erkeklerin eskiden ağızları açık baktıkları kıvrımlı kadın silueti out,   androjen vücut trendi in…

Androjen  Ne Demek?

Androjen, bir hormon türü aslında ve tüm insanlarda böbrek üstü bezlerinin salgıladığı kimyasal bir sıvı. Cinsel istemi, büyümeyi, özellikle erkeklerin gelişimleriyle ilgili birçok döngüyü de direkt olarak etkiliyor. Ayrıca bu hormon tipi fazla ya da eksik çalıştığında bir rahatsızlığa dönüşüyor. Cinsiyetsizlik (çift cinsiyetlilik, trans) gibi ya da insanlarda hem erkek, hem de kadın görünümüne sahip olmak gibi bir dengesizlik yaratıyor. Örneğin belki inanmayacaksınız ama bu aşağıdaki model kadın defilelerine de çıkabilen kadın görünümlü androjen bir erkek.

Tüm bunların yanı sıra şimdilerde estetik uzmanları yüz tipine ve vücut tipine bakarak östrojenik ya da androjenik bir tipiniz olup olmadığına da karar verebiliyor.

Zira bu erkeksi hormonun hakimiyeti, vücudunuzun gelecekte nasıl yaşlanacağı kaderselliğini bile belirliyor. İşte, estetisyen hekimlerde siz yaşlanmadan önce bu ip uçlarından yararlanarak vücudunuzun kalıtımsal genlerine göre anti aging önlemler almaya çalışıyor.

Ayrıca androjen moda akımı diye bir ekol de var.