arama

Besin Alerjisi Nedir , Nasıl Geçer ?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Kadınol

Ufak tefek önem vermediğimiz cilt kaşıntılarının, kızarıklıklarının, deride oluşan yanmaların ya da burun tıkanıklıklarının son derece masum gibi görünen besinlerden kaynaklanabileceğini biliyor muydunuz? Eğer zaman zaman bu belirtileri hiç sebepsiz yere yaşıyorsanız bu yazıyı okumanızı öneririz.

Her şeyden önce kısaca besin alerjisi nasıl gelişir açıklayalım.  Besin alerjisi insan vücudunun yanlış kodlanmasıyla ortaya çıkabiliyor. Yani insan vücudu hiç sebep yokken besinlere karşı negatif reaksiyon verebiliyor. Kimi zaman bu durum immünolojik sistem yüzünden kaynaklanabiliyorken, kimi zamansa immünolojik olmayan sebeplerden de doğabiliyor.

Bu Belirtilerle Karşılaştığınızda Dikkat!

Yanma,  ciltte oluşan kızarıklıklar, deride ki karıncalanmalar, üşüme, içi su dolu kabartılar, karıncalanma hissi, sebepsiz oluşan lekeler, sivilceler alerjen bir bünyenin belirtileri olabilir. Öte yandan hapşırma, tıkalı bir buruna eşlik eden boğaz akıntıları, denge kaybı, boğaz kuruluğu, kuru öksürük,  kulak çınlaması, ya da baş dönmesi de besin alerjisinin temel işaretlerinden sayılabilmekte.

Yine bu tabloya bulanık görme,  gözlerde sulanma, ışığa karşı oluşan duyarlılık, göz seğirmesi,  gözlerde kızarıklık ta eşlik edebilir. Ek olarak nefes darlığı, hırıltılı nefes, hızlı nabız, solgunluk, bayılma dahi gelişebilir.

Durun daha bitmedi. Ağızda tükürük artışı, yutma zorluğu, ağız kuruluğu, bulantı, mide yanması, hazımsızlık,  ishal durumları dahi tetiklenebilir. Kaslarda zayıflama, eklem yerlerinde ağrı,  gerginlik hissi, göğüs ağrısı, sırtta ya da boyunda kas spazmı oluşabilir. Unutkanlık, huzursuzluk, konsantrasyon eksikliği veya sersemlik dahi basit bir besin alerjisinin emarelerindendir.

Alerjiye En Çok Sebep Olan Gıdalar Hangileridir?

Bebeklik çağının ardından çocukluk ve ergenlik çağlarında 6 temel gıda birimi ile gelişimimizi sürdürürüz. Bunlar; yağlar, vitaminler, su, protein, karbonhidrat  ve minerallerden oluşur. Bunlar arasında en çok besin alerjisine sebep olanlar ise; meyve – sebze grubu, protein ürünleri, deniz ürünleri ve kuru yemiş türevleridir.

Besin Alerjisi Geçer mi – Diyet Uygulamaları

Çoğunlukla proteinlere, yer fıstığı gibi ürünlere ya da kabuklu deniz ürünlerine karşı yaşanan besin alerjisi ömür boyu bu tür gıdalardan uzak bir yaşam yaşamanıza sebep olabilir. Neyse ki böylesi tablolar nadir karşılaşılan durumlardandır. Belirli periyodlarla yapılan alerji testleri bu konuda farkındalık yaratarak doğru yönetilebilen bir besin alerjisi çizelgesiyle size büyük sorunlar yaşatmaz.

Çocuklarda Ve Erişkinlerde Besin Alerjisinin Majör Habercileri

Çocuklarda mukuslu dışkı, yavaş kilo alımı, demir eksikliği, kabızlık, hiperaktiflik, iştahsızlık, tuvalet kaçırma, diş gıcırdatma, öğrenme güçlüğü, geniz eti oluşumu gibi sebeplerle yakınmalar oluştururken büyüklerde ise; egzama, hazımsızlık, reflü, sinirlilik, durgunluk, geçmek bilmeyen öksürük ya da gribal enfeksiyon tarzında kendini gösterebilmektedir. Benzer semptomlar görüldüğünde alerji uzmanı  hekime göründüğünüz de basit testler sonucu risk oluşturan gıdalar su yüzüne çıkmaktadır.