arama

Diyet Yapanlar İçin En Az Kalorili Yiyecek ve İçecekler Nelerdir ?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Kadınol

En Az Kalorili Yiyecek ve İçecekler

Pek çoğumuz diyet yapmaya başladığımızda en büyük sıkıntımız genelde kalori hesabı yapmak oluyor. Neyden ne kadar yemeli, ne kadar yememeli düşünüp duruyoruz. Çoğumuzun ise en büyük sıkıntısı ağzımızın hiç boş durmaması. Kilo vermek istediği halde sürekli birşeyler yeme hissine maruz kalmak.

İster diyet diyelim adına ister sağlıklı beslenme ne yediğimizi ve ne kadar yememiz gerektiğini bilmemiz önemli.

Bu nedenle işte karşınızda ne kadar yerseniz yiyin pişman olmayacağınız düşük kalorili yiyecekler.

1. Salatalık

100 gramı 15 kalori olan salatalık diyet ve sağlıklı beslenme dostu diyebiliriz. Çünkü içerisinde bol miktarda bulundurduğu su sayesinde bir yandan doyurucu olurken bir yandan da vücudun su ihtiyacını karşılamaya yardım ediyor. Gün içerisinde 1 poşet yerseniz yinede pişman olmayacağınız yiyeceklerden😂

2. Çay

Ülkemizin neresine giderseniz gidin ‘Çay içer misin?’ sorusu ile karşılaşma ihtimaliniz yüzde yüzdür. Peki ülkemizde bu kadar çok sevilen çayın kalorisi kaç? Unutmayın ki çay vücutta içtiğiniz miktarın 3 katı kadar su tuttuğu için yazın hararet aldığı söylenir. Ama bunun yanında çay 0 kalori. Yani dengesini tutturduğun sürece vücudunuz aşırı su tutmadan istediğiniz kadar içebilirsiniz. Tabi şekersiz olmak kaydıyla.

3. Semizotu

Yazın salatasını yapıp yemeğe bayıldığım semizotunun 100 gramı sadece 16 kalori. Yani salatalıktan sadece bir tık fazla. İster pişirin ister çiğ tüketin.  Ama unutmayın pişirirken içerisine koyduğunuz yağ, salça, tuz yada pirinç kalori miktarını arttırır.

4. Maden Suyu

Sade maden suyunun yararlarını saymakla bitiremeyiz sanırım. Hergün en az 1 şişe içmeyi adet edinmiş muhteşem bir kitlenin bulunduğu da aşikar. Maden suyunun kalorisi 0. Fakat 0 olmasına bakıp içmeyi abartmayın. Günde en fazla 2 tane içmemiz yeterli olacaktır. Her şeyin fazlası zarar.

5. Kabak

Semizotu gibi 100 gramı sadece 16 kalori olan kabak, salatalık gibi bol su içeriyor. İster öğlen ister akşam yemeğinizde çeşitli şekillerde yaparak tüketebilirsiniz. İster fırında az kıyma ve kaşarla pişirin. İster bol domates ve baharat ile yemeğini yapın. İstersenizde yeni yeni popüler olan kabak makarna yapın.

6. Yeşil Çay

Vücut dostu ve diyetleri vazgeçilmezi yeşil çayda maden suyu, su ve çay gibi 0 kalori. Tabiki şekersiz, tatlandırıcısız.

7. Kereviz ve Kereviz Sapı

Bazıların sevmediği, bazılarının ise yemekten zevk aldığı kerevizin 100 gramı  16 kalori. Sapı ise sadece 5 kalori. Hem diyet yaparken kullanılması istenen hemde sağlık açısından doktorların sıkça önerdiği bir yiyecek.

8. Domates

100 gramı 18 kalori olan domates herhalde evimizden eksik olmuyordur. Pişmiş yada pişmemiş farketmez tüketmeniz için. Bol miktarda yarar sağlayan bir besin olduğu da bir gerçek.

9. Marul

Salatalar bol miktarda kullanmanızı tavsiye edeceğimiz marulun 100 gramı 14 kalori. Canınız sıkıldığında cips, çerez gibi yiyecekler yerine tazelerinden marula ufaktan yönelmenizde fayda var.

10. Turp

100 gramı 16 kalori olan turpu pek sevmesenizde az miktarda  salatalarınıza renk katabilirsiniz.

11. Lahana

100 gramı 24 kalori olan lahana tamamen yapış tarzınıza göre kalorisi çok yüksek miktarlara çıkabilecek bir yiyecek. O yüzden dikkatli olmak lazım.

12. Sade Filtre Kahve

Kahve içmek için gittiğimiz lüks mekanlarda (isim vermek istemiyorum) büyük boy tercih ettiğinizde sadece 4 kalori almış olursunuz. Ama şekersiz ve sütsüz.

Bonus:Tavuk Suyuna Çorba

Bir sebze olmasa da oldukça düşük kalorili bir yiyecek olan tavuk suyuna çorba iyi bir öğün yiyeceği. Bir kasesi sadece 10 kalori. Tabi içine koyduklarınıza dikkat edin.

NOT: ORTALAMA ÖLÇÜLER BELİRTİLMİŞTİR. BÜYÜKLÜK VE NASIL YAPILDIĞINA BAĞLI OLARAK KALORİ MİKTARI DEĞİŞEBİLİR.