arama

Günlük Buz Terapisi ile Sıkı Cilde Sahip Olun

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Kadınol

Yaşlanmayı erteleyen bir cilt için her daim nemlendirilen ve yumuşak kalan bir ten dokusu temel kurallardan biridir. Sizde dilerseniz yaşlılık belirtilerini önlemek için buz terapisi yaparak buzun muhteşem gücünden yararlanabilirsiniz.

Cildimiz 4 mevsimin farklı özelliklerinden dolayı gün be gün sağlıksızlaşarak yaşlı bir görünüm alır. Kimi zaman rüzgar, bazen aşırı sıcaklar bazen de cildimizi çatlatan soğuk havalar neden olur bu duruma. Öte yandan kirli havanın barındırdığı serbest radikaller, sigara,düzensiz uyku ya da düzensiz beslenme de cildimizi katili gibidir.

İşte Bu Konuda Yapabilecekleriniz Ve Alabileceğiniz Önlemler

1 – ilk olarak güne ılık bir banyo ile başladığınızda bu rahatlatıcı etken den yararlanabilirsiniz.

Ama alacağınız bu banyo asla sıcak su banyosu olmamalı. Su ılık ya da soğuğa yakın olmalıdır.

2 – Yıkanırken ya da duş alırken banyo ürünlerinin seçimi konusunda kendinize çok ama çok iyi davranmalısınız. Kuru ve hassas ciltler için üretilmiş olan bu tarz ürünler her zaman için cildinizi nemlendirerek yaşlanma etkilerini geciktirecektir. Sert lif ya da kese işlemlerinden kaçının. Tam tersine cildinize çok nazik davranmalısınız.

3 – Kurulanırken bile cildinize nazik olmalı asla sert darbele uygulamamalısınız. Zira unutmayın ki cildiniz de aynı sizin kadar canlı bir varlıktır.

4 – Lanolin, mineral içeren yalar, vazelin ya da hyalüronik asit içeren ürünlerden sık sık faydalanabilirsiniz Bu tür yağları banyo suyunuza ekleyebileceğiniz gibi, duş sonrası da vücudunuza uygulayabilirsiniz.

5 – Peeling konusu ne yazık ki bazen çok yanlış algılanabiliyor ve yüzümüzdeki ya da cildimizdeki ölü derileri arındıralım derken alt tabakalarda yatan genç deri tabakalarına da zarara verebiliyoruz. Bu nedenle peeling yaparken’ vur deyince öldürmemeli’  duyarlı hareketlerle peeling işlemini sonlandırmalısınız. Aslında peeling işlemi düzenli olarak her hafta yapılmalıdır. Bu sayede yaşlı deri vücudumuzdan atıldığı gibi yerine nefes alan canlı ve genç deri ortaya çıkar. Peeling uygulamalarınız esnasında cildinizi yoracak ve yıpratacak tuzlardan kullanmamalı, nemlendiren ve korumalı ürünlerden yararlanmalısınız.

6 – Dıştan alınan önlemler kadar içten alınacak önlemler konusunda doğru beslenme kuralları da cildi etkileyen unsurlardandır. Örneğin bu konuda serbest radikallere meydan okuyacak antioksidan zengini gıdalara yönelebilirsiniz. Örneğin meyve- sebzeler, balık, ceviz, zeytinyağı gibi omega 3 zengini ürünler ilk tercihleriniz arasında yer alabilir.

7 – Su, cildi içerden besleyecek olan en değerli hazinedir. Örneğin gün içerisine içtiğiniz 1 – 2 litre su cilt yenilenmesi konusunda yol – su – elektrik olarak size geri dönüş sağlayacak en değerli etkenlerdendir.

8 – Cildinizin yenilenmesi için buz masajından yararlanabilirsiniz. Bunun için bir parça buzu yüzünüzde hatta göz çevrenizde gezdirebilir fresh ve taze bir cilde kavuşabilirsiniz. Bu işlemi her gün yapabilirsiniz. Zira buz, cilt yaşlanmasından lekelere kadar bir çok negatifliğe karşı koyan bir unsurdur.

9 – Hatta yaz aylarında su dolu küvete yeteri kadar buz parçası atarak kısa süreliğine içerisine girdiğinizde vücut derinizde gençleşecektir.