arama

Hamile iken Yenilmeyecek Bitki ve Gıdalar Nelerdir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Kadınol

Hamilelik döneminde kaçınılması gereken bitkiler nelerdir? Hamilelik döneminde düşük riskini arttıran bazı bitkileri tanıtmak istiyoruz. Gebelerin bunlara dikkat etmeli gerekiyor.

Hamilelikte Kaçınılması Gereken Bitkiler Nelerdir?Dünyaca ünlü bitki uzmanı Dr. James Duke, hamileler için tüketilmesi sakıncalı olabilecek bazı bitkilerden bahsediyor. İlk olarak uzmanımızın tavsiyesi, genel kural olarak hamilelik döneminde doktorunuza danışmadan bitkisel ilaç kullanmamanız gerektiğinin altını çiziyor. Çünkü birçok bitkinin düşük riskini arttırma ihtimali vardır.

Hamile kadınlara alıç kabuğu, diken üzümü kökü kabuğu, krizantem, ardıç üzümü, misk otu, yaban fesleğeni, sedefotu, sinameki, kara pelin, solucanotu, pelesenk armutu, frenk maydanozu, çin melekotu, köpek elması, dağ nanesi ve pelinotu gibi bitkilerden uzak durmaları gerektiğini söylüyor.

Aslında bunlar sıklıkla kullanılan bitkiler değil. Ama sizin özellikle dikkat etmeniz gereken bitkiler, kereviz ve maydanozdur. Az miktarda tüketmenin hiç bir zararı olmamamakla birlikte, aşırı miktarda kereviz ve maydanoz tüketmekten kaçınmalısınız.

Kafein tüketiminizi azaltın

Her gün aldığınız 163 mg. gibi kafein, düşük riskini ikiye katlamaktadır. Bu miktar bir ya da iki fincan kahveden alınabilir. O yüzden kafein tüketimizi sınırlandırmalısınız.

Sigara içmeyin, alkol kullanmayın. doktorunuzun verdiği dışında hiçbir şekilde ilaç kullanmayın.

Büyük Balık Yemeyin

Civa içeren balıklar, bebeğiniz için çok tehlikelidir.  Derin deniz balıkları ve uzun yaşayan büyük balıklar tehlikelidir. Kılıç balığı, uskumru, kolyos gibi balıklardan uzak durun.