arama

İdrar Tutamayan ve Kaçıranlar Kegel Egzersizi Yapması Gerek

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Kadınol

Kadınlar İçin Kegel Egzersizleri : 

Kegel egzersizleri, idrar kaçırma ve diğer pelvik taban problemlerini önlemek veya kontrol altında tutmak için uygulanan en önemli yöntemdir. Bu makale ile, Kegel egzersizleri nedir, nasıl uygulanır, faydaları nelerdir, kadınlar için kegel egzersizlerinin önemi nedir? gibi sorularınızın cevabını öğrenin ve  daha sonra pelvik taban kaslarınızı güçlendirmek ve rahatlatmak için önerilen talimatları adım adım izleyin.

Kegel Egzersizleri Hangi Durumlarda Uygulanır?

Hamilelik, doğum, ameliyat, yaşlanma, kabızlık, kronik öksürük ve kilolu olma gibi birçok faktör pelvik taban kaslarınızı zayıflatabilir.

Kegel egzersizleri, rahim, mesane, ince bağırsak ve rektum destekleyen pelvik taban kaslarını güçlendirmenin yanı sıra cinsel isteği ve cinsel ilişkiden alınan hazzı da arttırabilmektedir. Kegel egzersizlerini hemen hemen her zaman uygulayabilirsiniz.

Aşağıdaki durumlarda Kegel egzersizlerini yapmanın faydalarını görebilirsiniz:

  • Hapşırırken, gülerek veya öksürürken birkaç damla idrar kaçırıyorsanız
  • İdrar tutma konusunda aşırı zorlanıyor ve böyle durumlarda idrarınızı tutamayıp kaçırıyorsanız
  • Dışkı ve gazınızı tutmakta zorlanıyor ve istemsizce kaçırıyorsanız, kegel egzersizlerine derhal başlamalısınız.

Kegel egzersizleri, idrar kaçırma sorununu (üriner inkontinans) önlemeye çalışmada, gebelik sırasında veya doğumdan sonra da yapılabilir.

Kadınlar İçin Kegel Egzersizleri Nasıl Uygulanır?

1- Doğru kasları bulun: Öncelikle pelvik taban kaslarınızı bularak işe başlayın. Doğru kasları bulmak için, idrarınız geldiğinde tuvalete oturarak bir anda idrarınızı boşaltan bir hamlede bulunun ve tamamen boşaltım sağlamadan kaslarınızı sıkarak idrarınızı tutun. Bu esnada bir kasılma hissedeceksiniz ve tam da bu kasılmanın olduğu yerin pelvik kası olduğunu anlayacaksınız.

Bu kasılmayı hissedene kadar tutma bırakma işlemini tekrarlayın. Zira kegel için pelvik kasının yerini bilmeniz gerekir. Başarırsanız, doğru kasları buldunuz demektir. Pelvik kaslarınızı tanımladıktan sonra, egzersizleri herhangi bir konumda yapabilirsiniz, ancak bu egzersizleri yapmanın en kolay yolu uzanarak yapmaktır.

2- Tekniği tamamlayın: Pelvik taban kaslarınızı sıkın, daralmayı beş saniye tutun ve ardından gevşeterek beş saniye rahatlayın. Bu hareketi dört ya da beş defa tekrarlayın. Kasları bir defada 10 saniye kadar tutmak için çalışın, kasılmalar arasında 10 saniye dinlendirin.

3- Odaklamaya devam edin: En iyi sonuç için sadece pelvik taban kaslarınızı sıkmaya odaklanın. Karın, kalçanız veya kalçanızdaki kasları esnetmemeye özen gösterin. Nefesinizi tutmaktan kaçının. Bunun yerine, egzersizler sırasında serbestçe nefes alın.

4- Günde üç kez tekrarlayın: Kegel egzersizlerini günde en az üç kez tekrarlamayı unutmayın.

# İdrar akışınızı başlatmak ve durdurmak için Kegel egzersizlerini kullanmayı sakın alışkanlık haline getirmeyin. Mesane boşaltırken sık sık kegel egzersizleri yapmak, esasen idrar yolu enfeksiyonlarına yol açabilmektedir.

İlgili: Erkekler İçin Kegel Egzersizleri : Pelvik – PC Kasları

Kegel Egzersizleri Ne Zaman Yapılabilir?

Kegel’i günlük rutininizin bir parçası haline getirebilirsiniz; sandalyede otururken, kanepede uzanırken vs. kegel egzersizlerini her zaman her yerde uygulayabilirsiniz.

Başarısız Olduğunuzu mu Düşünüyorsunuz? Kegel egzersizlerini yapmakta zorluk çekiyorsanız, bir uzmandan yardım isteyin. Doktorunuz veya bu alanda uzman birileri doğru kasları bulmanız ve egzersizleri öğrenmeniz için size en doğru desteği sağlayacaktır.

Bazı durumlarda vajinal aparatlar kullanılmakta ve bu aparatlar yardımıyla pelvik tabanaktiviteleri ölçülmektedir. Bu anlamda doktorunuz gerekli bilgilendirmeyi yaparak egzersiz kalitenizi arttırmak için uygun teknikleri uygulayacaktır.

Kegel Egzersizlerinin Etkisi Ne Zaman Görülür?

Kegel egzersizlerini düzenli olarak yaparsanız, yaklaşık birkaç hafta ila birkaç ay içinde olumlu sonuçlar görmeye başlarsınız. Kegelin faydalarını arttırmak ve kaslarınızı güçlü tutmak için, kalıcı olarak sürdürmeli ve günlük rutininizden çıkarmamalısınız.