arama

Karbonat ile Bembeyaz Dişleri ve Gülüşleri Yakalayın

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Kadınol

Evde pratik yöntemlerle nasıl bembeyaz dişlere sahip olunur? Bembeyaz inci gibi dişler hoş bir gülümsemenin en önemli imzası, yüz ifademizi de oldukça etkileyen noktalardandır. Ayrıca bu durum hijyen konusunda da iyi intibalar sağlamamızda önemli konulardandır. Sararmış kötü görünümlü dişler, kadın olsun, erkek olsun hiç kimsenin yüzünde hoş durmadığı gibi karşıdan bakan gözlere de hoş düşünceler uyandırmaz.

İyi bakılmayan – düzenli fırçalanmayan dişler, sigara lekeleri ve bakteriler yüzünden zamanla incelen beyaz diş minesini alttan çıkan sarı dentin tabakası ile buluşturur. Böylelikle bakterilerle kaplı diş yüzeyi, plak saldırısı yüzünden sarı ve çirkin bir görünüme bürünebilir.

Bu gibi durumlarda yapılacak şeyler;  ya diş hekimine giderek diş taşı – plak ve tartar tedavisi yaptırmak ya da durum bu denli gelişmeden önlem almak ve evde kendi çabanızla dişlerinizi beyazlatmak olmalıdır. Diş hekimlerine giderek diş beyazlatma ve tar tar temizleme tedavilerinin de oldukça maliyetli tedaviler olduğunu buradan hatırlatalım. Bu yüzden iş işten geçmeden dişlerinizi düzenli fırçalamalı, diş aralarında diş ipi kullanmalı ve hafta da bir kez evde diş beyazlatma işlemlerinden yapmalısınız.

Diş Hekimine Gitmeden Evde Diş Beyazlatılır mı?

Elinizin altındaki malzemelerle evde diş beyazlatmanız mümkün. Ama bu malzemeleri önerilen miktarlarda kullanmalı ve bu işlemi haftada 1 kez den fazla uygulamamalısınız. Aksi taktirde diş mineleri aşınabilir.

Karbonat

1çay kaşığı karbonat ile 3 damla limon suyunu küçük bir çay kaşığında birleştirin, köpürmeye başladığında diş fırçanızın ucunu bu karışıma bandırın.  Sonrasında bu karışımla dişlerinizi fırçalayın

Karbonatlı Ada çayı Ve Tarçın

Bir avuç ada çayını robotta toz olana dek çekin,  toz haline gelince 3/1 çay kaşığı tarçın ve bir fiske karbonat ekleyin.  Yine diş fırçanıza ekleyerek aktararak dişlerinizi fırçalayın. Antiseptik etkili ada çayı mikropları öldürecek, karbonat kalıntıları kaldıracak ve tarçında ağzınızda kalıcı bir ferahlık sağlayacaktır.

Tuz

Islak diş fırçasına çok az miktarda tuz serpin. Sonrasında dişlerinizi aşındırmadan ve bastırmadan dişlerinizi fırçalayın. Bu sayede ağzınız bakterilerden arınırken tuz dişlerinizde peeling etkisi yaratacaktır.

Muz Ve Çilek

Malik asit içeren çilek sayesinde dişlerinizi plak tabakasından arındırabilirsiniz. Ezerek püre haline getirdiğiniz çilek püresiyle dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Yine Potasyum, manganez ve magnezyum  deposu muz kabuğuyla dişlerinizi ovduğunuzda mükemmel bir diş temizliği sağlayacaktır.