arama

Karındaki Şişkinliğin Çözümü Nedir ?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Kadınol

Karın Şişliğini Nasıl İndiririz

Bazı dönemlerde vücudumuzun her zamankinden daha şişkin olduğunu fark ederiz. Hatta bu şişkinlik yüzünden neredeyse 1-2 kilo aldığımız bile olur. Genelde karın bölgesinde görülen bu ödem türü şişkinliklerin birçok nedeni olabilir. Stres, kabızlık, gaz vs. Ama hepsi için rahatlatıcı ve detoks etkisi yaratan çözümlerde yok değil.  Hadi o zaman bu şişkinlikten bizi kurtaracak çözümlere bir göz atalım.

Eğer gün içinde yeterli miktarda su içmiyor ya da sıvı tüketmiyorsan kabızlık olabilir ve bu da şişkinliğe yol açar. Bol sulu karpuz, salatalık, ananas ve günde iki litre su seni rahatlatacaktır.

Reglden 1 hafta önce aşırı tuzlu ve yağlı şeyler yemek karında ve göğüslerde şişkinliğe neden olur. Bunun için reglden 1 hafta önce tuzu, kafeini, asitli içecekleri tüketmeyi kesmeli ve bol bol su içmelisin.

Fazla ekmek yemek, asitli içecek tüketmek kabızlığa neden olabilir. Gün içinde yarım saat yürüyüş ve bol bol su içmek problemi çözer.

Regl öncesi şişkinliği gidermek için maydanoz yiyebilir ve yeşil çay içebilirsin. Ayrıca kiraz sapı ve mısır püskülü çayları da şişkinliğe iyi gelir.

Adaçayı yemeğin neden olduğu şişkinliklere ve gaza iyi gelir. Karnabahar, soğan, mor lahana, nohut, süt ve kuru fasulye ise gaz yapan yiyeceklerdir.

Sürekli oturmak gaz problemine neden olabilir. Bunun için gün içinde yerinden kalkmalı, dolaşmalı ve egzersiz yapmalısın.

Hızlı yemek yemek, yemek yerken konuşmak hava yutmana sebep olabileceği için şişkinlik yapar. Bunun için en iyi ilaç maden suyudur.

Yemekle birlikte kola içmek, yemekleri çiğnemeden yutmak şişkinliğe sebep olabilir. Bu yüzden yemekleri yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek yemelisin. Bir öğünü en az yarım saatte yemelisin.

Çok fazla tuz kullanmak ve hareketsizlik vücutta ödeme sahip olabilir. Bunun için ödem söktürücüleri tüketebilirsin. Muz, nar suyu, yoğurt gibi.

Sakız çiğnemek şişkinlik ve gaza sebep olur. Çünkü sakız çiğnerken vücutta hava birikir. Çözüm olarak sakızı sık sık çiğnememeye özen gösterebilirsin.

Bazen laktoz şişkinliğe sebep olabilir. Eğer her süt ya da her süt ürünü tükettiğinde bu problemi yaşıyorsan laktozsuz ürünler tüketmeye özen göstermelisin.

Turşu, salamura besinler, tuzlu fıstıklar, kızartmalar, hazır soslar, gazlı içecekler ödem toplar. Bunları minimum düzeyde tüketmeye özen göster.

Sebzeler hem iyi sindirilir hem de hazmı kolaylaştırır. Bu yüzden bol bol sebze tüketmelisin. Bunun yanı sıra et, balık ve yumurta da hemen enerjiye dönüştüğü için mideyi şişirmez. Ayrıca lifli gıdalar da bağırsakların iyi çalışmasını sağlar.

Doğru nefes alıp vermek toksinlerden, şişkinlikten kurtulmanı sağlar, Gün içinde birkaç dakikanı nefes egzersizlerine ayırmalısın.

Sonunda lezzetli bir detoks tarifini hak ettin. 🙂

Bir paket yeşil çayı demle. İçine bir limon suyu sık, 2-3 parça zencefil ekle 3 çay kaşığı bal ve birkaç yaprak nane yaprağı ekle. Bu karışımı her sabah kahvaltıdan önce iç.