arama

Zayıflamak için Ne Yapmam Lazım?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Kadınol

Nasıl Kilo Veririm?

Sağlıklı beslenmek ve diyet hakkında pek çok şey yazdık. Yiyecek önerileri, içecek önerileri,neyin kaç kalori olduğu…

Fakat elbetteki asıl soru “Nasıl kilo veririm?”

Pek çoğumuz kilo vermeyi çok istese bile kilo vermek için ne yapacağını, nerden başlayacağını bilmiyor. Pek çok diyet deneyip bırakarak bir döngü içinde gidip gelirken hem bazen çok aşırı kilo alıyoruz bazen hayattan ve kendimizden soyutlanıyoruz. İşte size nerden başlayacağınız konusunda ufak tefek ipuçları.

En önemli nokta : Kilo vermek için öncelikle sağlık kontrollerinizi yapın. Herhangi bir sağlık sorununuz varsa doktorunuzdan yardım isteyin.

1. Karar Verin

Öncelikle elbette kilo vermek konusunda çok ciddi bir karar vermeniz gerek. “Ben kilo vermek konusunda kararlıyım”  diyerek başlayın.

2. Kendinizi Sevin

Dik durun ve aynaya bakın. Gözlerinizi kapatıp kendinizi aynadanki görüntünüze bakarken hayal edin. Kendinizi gözleriniz kapalı iken görün. Tüm içtenliğiniz ile tekrarlayın. “Ben kendimi seviyorum. Ama ideal kiloma, istediğim kiloma ulaştığımda daha çok seveceğim. Kendimi daha çekici hissedeceğim. Ben kendimi seviyorum. Hepte sevmeye devam edeceğim.”

3. Diyeti Bir Zorunluluk Olarak Görmeyin.

Diyeti bir zorunluluk olarak görmeyin. Sağlıklı beslenmediğinizi unutmayın. Yaptığınız şey diyet olmayacak. Yaptığınız şey sağlıklı beslenmek olacak. Sağlıklı beslenmeyi hayatınıza katın. Bir hayat felsefesi olarak benimseyin.

4. Diyetisyen

Eğer kendiniz yaptığınız diyetlerden bir sonuç alamıyorsanız bir diyetisyene başvurmaktan çekinmeyin. Unutmayın ki işin uzmanları onlar. Size en iyi yönlendirmeyi yapacak kişiler onlardır.

5. Neden Kilo Vermek İstiyorum?

Kendinize her sabah neden kilo vermek istediğinizi sorun. Cevabınız sizi tatmin edici olmalı. Eğer bu halinizden rahatsızsanız kendi kendinize kabul edin. Unutmayın bu vücut sizin. Nasıl isterseniz öyle olacak. Bu tamamen sizin elinizde.

6. Hareket Edin

Bütün araştırmalar ve spor hocaları yemek yemenin kilo vermek konusunda %80 etki gösterdiğini söyler. Fakat %20 lik kısım harekettir. Unutmayın. Hareket etmek size sadece kilo vermek konusunda yardımcı etmez. Aynı zamanda mutluluk hormonu salgılatır. Enerji verir.

Hareket etmekten korkmayın. Hiçbir şey yapamıyorsanız günlük yarım saat yürümeyi deneyin. Onu da yapamıyorsanız günlük işleriniz sırasında hareket edin.

Ev işi yaparken bir yandan dans edin. Oturup kalkın. Çamaşır dürerken bir yandan yürüyün. Markete,  pazara yürüyün. Asansör yerine merdiven kullanın. Ofiste çalışırken ofis içinde dolaşmaya çalışın. Fotokopi çekerken olduğunuz yerde yürümeye devam edin.

Kimin ne dediğini umursamayın. Kimse sizden önemli değil.

Not: 7000- 7200 kalori yaktığınızda 1 kilo yağ yakmış olursunuz.

7. Uykunuzu Düzene Sokun

Kilo vermek konusunda en önemli noktalardan biri elbetteki uyku düzeniniz. Çok geç yatmama ve çok geç kalkmamaya özen gösterin. Uyurken elbette kalori yakarız ama unutmayın ki asla yapacağınız yarım saatlik temizlik kadar çok kalori yaktırmaz.

8. Şekeri Azaltın

Şekeri olabildiğince azaltın. Gerekirse tamamen bırakın. Tabiki bahsettiğimiz bu şeker rafine olan. Meyve ve sebzelerdeki şekerin size yeteceğini unutmayın.

9. Beyaz Ekmek Artık Yok

Ekmek yemeği olabildiğince azaltın. Hatta beyaz ekmek yerine tam buğday yada çavdarlı ekmek yemeye başlayın. Günlük ekmek tüketimini azalttığınız süre boyunca kilo vermeniz çok daha hızlı olacaktır. Tabiki ekmek kadar beyaz unlu herşeyi hayatınızdan çıkarmaya çalışın. Acele etmenize gerek yok. Yavaş yavaş ve tek tek çıkartmaya başlayın.

10. Acele Etmeyin

Kilo vermek acele ile olacak birşey değildir. Elbetteki vücut metabolizmanız hızlı kilo vermenizi sağlayabilir. Ama bu tamamen vücudunuzla alakalı. Eğer yavaş kilo veriyorsanız moralinizi bozmayın.

11. Gerçekçi ve Yakın Hedefler, Şok Diyetleri Unut

Olabildiğince gerçekçi hedefler koyun kendinize. 2 ayda 20 kilo vermeyi beklemeyin. Şok diyetler yapmayın. Yaptığınız şok diyetlerin size verdirdiğinden daha hızlı kilo aldıracağını unutmayın. Gerçekçi ve sağlam hedeflerle ilerleyin.

Kendinize yakın hedefler koyarak motivasyon sağlayın. 80 kilo iseniz en fazla 70 kiloyu hedefleyin. Süreden daha çok kilonuzu hedef koyun.

12. Bol Su

Vücudunuzun ihtiyacı olan su miktarı ortalama günlük  2 ila 3 litre arasındadır. Bu aralıkta su tüketmeyi kendinize hedef koyun. Su içmek hem metabolizmayı çalıştırır hemde vücut hücrelerini yenilemeye yardım eder.

13. Yediklerinizi Not Edin

Eğer yediklerinizi kontrol etmekte zorlanıyorsanız yediklerinizi not edin. Küçük bir defter ve bir kalemi yanınızda bulundurun. Tek tek içtiğiniz sudan yediğiniz çereze kadar not edin.

14. Diyet Arkadaşı

İster ailenizden, ister arkadaşlarınızdan birini diyet arkadaşı olarak  yanınıza alın. Birlikte motive olmayı deneyin. Spor yapın. Birbirinize gün içinde hatırlatmalar ve motivasyon cümleleri kurun. Yediklerinizi ve içtiklerinizi paylaşın. Neyi yanlış yaptığınızı birbirinize söylemekten çekinmeyin.

15.Yararlı Yağlar

Mısır, pamuk gibi ürünlerin yağlarından uzak durmaya çalışın. Zeytinyağı,tereyağı gibi yağlara yönelin. Abartmayın. Çerezlerden aldığınız yararlı yağları unutmayın.Günlük bir miktar badem, ceviz, fındık yemeye özen gösterin.

Balık tüketin. Yumurta, avakado gibi kendinden yağlı yiyecekleri hayatınıza katın.

16. Evde Yemek Yiyin

Dışarda yediğiniz yemekler yerine evde yaptıklarınızı tüketin. İçerisinde ne olduğu belli olmayan kalori bombalarındansa evde kendi hazırladığınız yemekleri yemek hem size de bir hobi bir eğlence olacaktır. Çalışıyorsanız yada okuyorsanız bile işe bir kutu da yemek götürmekten çekinmeyin. Dışarda gezerken bile yanınıza ufak tefek atıştırmalıklar alın.

Kendi yaptığınız ne olursa olsun dışarıdaki yiyeceklerden çok daha sağlıklıdır.

17. Sık Tartılmayın

Haftada en fazla 1 kere tartılmaya özen gösterin. Hergün tartılmak sizin motivasyonunuzu düşürebilir. Üstelik hergün kilonuzu değişmez.

Ayrıca sabahları aç karnına su içmeden ve tuvalete gittikten sonra tartılmaya dikkat edin. Üstünüzde hafif kıyafetler olsun hatta mümkünse aynı kıyafetler ile tartılmaya özen gösterin.

Regli olmadan 3 gün önce, regliyken ve regliniz bittikten 2 gün sonraya kadar tartılmamaya özen gösterin. Regliyken tartı pekte sizin dostunuz olmayabilir.

Uzun bir yolculuk yaptıysanız o gün ve o günden 3 gün sonraya kadar tartılmayın. Uzun yolculuklar vücudun şişmesine ve su tutmasına yol açar. Ayrıca spor sonrası da tartılmamaya özen gösterin. Şişen kaslarınız sizi olduğunuzdan kilolu gösterir.

18. Belli Bir Kilo

Belli bir kiloya ulaştıktan sonra tartıyı bir köşeye atın ve onu umursamayı bırakın. Artık yapmanız gereken yağ miktarını iyice azaltıp kas oranını arttırmak olmalı.

Örneğin; 62 kilo ve aynı boyda iki insan arasında görünüş farkı olmasının en büyük nedeni yağ oranlarıdır. Yağ oranı fazla olan kişinin her zaman kilolu gözüktüğünü unutmayın.

Elbette daha bir sürü şey sıralayabiliriz. Ama unutmayın önemli olan başlamaktır. Başlamak bitirmenin yarısıdır diye boşuna dememiş atalarımız. Ufak ufak başlayın. Devamı gelecektir.

İlk zamanlar zorlansanız bile bırakmayın. Bu defa başarabilirsiniz! Kendinizi motive etmeye bir kere başlayın. Kendinize güvenin. Kuvvetli ve güçlü bir birey olduğunuzu unutmayın.

Sevdiğiniz şeylerden çok kısa süre vazgeçtiğinizi unutmayın. Yediğiniz tüm o yiyeceklerin tadını zaten biliyorsunuz. Bir süre yememeniz sorun olmayacaktır. Tatları değişmeyecektir. Güzel günlerle birlikte onlarda kontrollü bir şekilde hayatınıza elbette girebilir. Sağlıklı beslenmeyi hayatınıza sağlam adımlar ile sokarsanız tekrar kilo almayacaksınız.

Motivasyonunuz düşerse meditasyon yapmayı deneyin. İşe yarayacaktır. Yeterki inanın. Kendi kendinize yapamıyorsanız yardım alın. İnterneti kendi yararınıza kullanmayı öğrenin ve araştırmayı kesmeyin. Deneyin, öğrenin ve hatta etrafınıza aktarın.

İlk ay kendinizde olan değişimleri hissedecek ve göreceksiniz. İkinci ayın sonunda çevrenizdeki insanlar sizin değişiminizi fark edecek ve soracaklar. 6 ayın sonunda ise siz bile elde ettiğiniz sonucu inanamayacaksınız.

Güzel, sağlıklı ve mutlu günler..